Úvodní stránka » Cerkláž

Cerkláž děložního hrdla

Cerlkáž neboli uzavření děložního hrdla stehem je léčebná metoda, která se používá u těhotných pacientek při zjištěné nedostatečnosti (insuficienci) děložního hrdla a v důsledku toho hrozícího potratu nebo předčasného porodu. Nejčastěji se provádí po opakovaných potratech způsobených nedostatečností děložního hrdla, dále při neuzavřeném děložním hrdle ve druhém a na počátku třetího trimestru těhotenství a někdy při vícečetném těhotenství. Naopak se nesmí provádět při krvácení z rodidel, u žen s odteklou plodovou vodou a při neztišitelných děložních kontrakcích.

Před výkonem:

Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, zda jste schopna výkonu v celkové anestezii. Tuto zprávu musíte vzít s sebou k operaci.

Vlastní výkon:

Jde o krátký a poměrně jednoduchý zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Je při něm založen steh pod sliznicí hrdla děložního, který obkružuje hrdlo po celém obvodu. Zauzlením stehu se hrdlo děložní uzavře.

Po výkonu:

Po výkonu je nutno zhodnotit, zda zásah nevyvolal děložní stahy. Někdy bývá nutné podávat léky tišící bolesti nebo léky, které tlumí děložní stahy. Steh se odstraňuje v 38. týdnu těhotenství, při výskytu komplikací i dříve. O vhodné době k odstranění stehu rozhoduje Váš porodník. Steh je nutné odstranit nejpozději před započetím porodních bolestí. Samo přestřižení a odstranění stehu není bolestivé a je možno jej provést bez anestezie v poradně.

Omezení po výkonu:

V prvních dnech po výkonu je nutné dodržovat absolutní klid na lůžku a teprve v následujících dnech začít opatrně s pozvolným zatěžováním dle doporučení  lékaře. Je vhodné si s lékařem pohovořit o režimu po zbytek těhotenství.

Komplikace:

Komplikace výkonu jsou velmi vzácné. Jde o všeobecné komplikace jako u jiných lékařských zákroků (trombóza, embolie, krvácení, infekce). Dále jsou možné anesteziologické komplikace, případně poranění sousedních orgánů ev. předčasný porod.  Zjizvený čípek může způsobit rigiditu branky při porodu.


Kontakt

PT MEDICA s.r.o.
Menšíkova 1155, 383 01 Prachatice (areál bývalých kasáren)
388 313 760, akutní případy: +420 602 115 147