Úvodní stránka » Kardiotokografie

Kardiotokografie

Kardiotokografie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožňuje sledovat stahy dělohy a ozvy plodu u těhotné ženy a hodnotit jejich vzájemné vztahy. Je nenahraditelnou naprosto neinvazivní metodou ke zjištění stavu plodu v děloze.

Princip vyšetření:

K vyšetření se používá kardiotokograf, což je speciální přístroj, který je pomocí snímacích elektrod schopen zaznamenávat elektrickou aktivitu. Elektrody se připevní na břicho těhotné a kardiotokograf poté snímá elektrickou aktivitu dělohy a tepovou frekvenci plodu. Přístroj elektrickou informaci po zesílení zpracovává a zapisuje v podobě křivky na papír. Získaná křivka má charakteristický vzhled, z nějž zkušený lékař snadno pozná, jaké jsou základní životní funkce miminka. 

Kdy se vyšetření provádí:

Toto vyšetření se v dnešní době provádí opakovaně u těhotných žen od ukončeného 36. týdne těhotenství, důležitou roli hraje tokokardiografie v průběhu porodu. Změny na kardiotokografické křivce upozorňují lékaře na snížené okysličení plodu, které může nastat z nejrůznějších příčin. Vždy je ale nutné takový nález pečlivě došetřit a pokusit se nedostatečnému okysličení zabránit. 

Před vyšetřením:

Před vyšetřením není nutná žádná předchozí příprava. Můžete normálně jíst, pít a užívat předepsané léky. Na vyšetření si přineste těhotenskou průkazku. 

Průběh vyšetření:

Vyšetření je naprosto nebolestivé a nemá žádné vedlejší účinky na těhotnou ženu ani na plod, není protonutné se jej obávat. Kolem břicha těhotné se zapne speciální pás, ve kterém jsou zabudované snímací elektrody. Poté pacientka v jedné poloze, pokud možno na boku, setrvá obvykle 15-20 minut. Během vyšetření je nutno klidně dýchat, nežvýkat a zachovat výchozí polohu. Další postup po ukončení snímání záleží na výsledku vyšetření. Pokud má křivka normální tvar, odchází pacientka s výsledkem vyšetření domů. Po vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim. Kardiotokografie se také provádí při příchodu rodičky na porodní sál a poté v průběhu porodu. 

Alternativní vyšetření:

Kardiotokografii nelze jiným vyšetřením nahradit. Samotné ozvy plodu může lékař zjistit poslechem přes stěnu břišní pomocí stetoskopu.

 


Kontakt

PT MEDICA s.r.o.
Menšíkova 1155, 383 01 Prachatice (areál bývalých kasáren)
388 313 760, akutní případy: +420 602 115 147