Úvodní stránka » Těhotenská poradna

Těhotenská (prenatální) poradna

Pokud Vám záleží na hladkém průběhu těhotenství a chcete včas zjistit případné komplikace, které by mohly ohrozit plod i Vás, je vhodné navštěvovat prenatální poradnu. Ideální je navštívit svého gynekologa do tří týdnů po vynechání menstruace, nejpozději byste tak měla učinit do 10. týdne těhotenství.

K čemu je těhotenská poradna slouží?

Kromě toho, že budete mít plnou kontrolu nad svým těhotenstvím, dozvíte se i řadu nových informací. Mezi ně patří: délka trvání těhotenství, termín porodu, stav vašeho těla, zda se nejedná o rizikové nebo patologické těhotenství.

Co vás v poradně čeká?

Rozhovor – anamnéza:

Lékař se kromě informací o Vašem zdraví (osobní údaje, předchozí těhotenství, potraty, jiná onemocnění, užívané léky, alergie) bude ptát i na zdravotní stav vašich příbuzných. To vše může mít na těhotenství vliv, proto je dobré lékaři nic nezatajovat.

Klinická vyšetření:

Během těhotenství Vás bude lékař pravidelně vážit, měřit a bude Vám měřit krevní tlak. Dále bude pravidelně provádět vaginální vyšetření, pomocí kterého se sledují změny na děložním čípku, růst dělohy a hmatné části plodu v dolní části dělohy. Stanovuje se tzv. cervix score. Vyšší bodová hodnota během těhotenství může znamenat hrozící předčasný porod z důvodu změn na čípku. Naopak na konci těhotenství ukazuje připravenost organismu na porod. Palpační vyšetření břicha slouží ke kontrole výšky dělohy. Přesněji je možné ji zjistit změřením vzdálenosti spona-fundus.  

Laboratorní vyšetření:

  • Chemické vyšetření moči

kromě odběru krve si na každou kontrolu přinesete ranní moč, nebo odběr moči provedete až na toaletě u lékaře. Pokud si nesete moč z domova, je důležité, aby byla co nejčerstvější. Pomocí indikátorového papírku lékař přímo v ordinaci může zjistit přítomnost bílkovin, ketolátek a cukru v moči. Při pozitivním nálezu některé z těchto látek se moč odesílá k důkladnějšímu mikroskopickému vyšetření.

  • Testy na cukrovku

během těhotenství se u žen často zhoršuje tolerance cukru, někdy vznikne přechodně i tzv. těhotenská cukrovka, která ale po porodu obvykle vymizí. Proto se preventivně u všech žen v průběhu těhotenství provádí tzv.oGTT -test orální glukozové tolerance. Po vypití sladkého roztoku, který je tvořen  75 g glukózy , je za 60 a 120 minut změřena hladina krevního cukru. Pokud je výsledek patologický je zahájena terapie cukrovky.

  • Vyšetření krve

z krve se vyšetřuje krevní obraz, který lékaři ukáže například množství červených a bílých krvinek. Dále se provádí vyšetření ke zjištění krevní skupiny a Rh faktoru, vyšetření Rh protilátek, vyšetření na syfilis, hepatitis nebo HIV/AIDS.

Přístrojová vyšetření:

  • Ultrazvuk 

se provádí v těhotenství opakovaně, obvykle při diagnostice těhotenství v 10.-12. týdnu (zjišťuje se stáří a ev. vícečetost těhotenství), potom screening vrozených vad mezi 18.-20.týdnem a poslední ultrazvuk ve 30.-32 týdnu, který zjišťuje velikost plodu a jeho orientaci v děloze. Součástí těhotenských vyšetření je také měření pánevních rozměrů, interní a stomatologické vyšetření.

 

  • Kardiotokografie (CTG)