Úvodní stránka » Hymenoplastika

Hymenoplastika

Hymenoplastika je plastiká operace, která obnovuje hymen neboli tzv. “panenskou blánu”. Ta dostala své jméno po řeckém bohu manželství Hymenu. Zčásti překrývá poševní vchod u dívek a mladých žen, které ještě neměly pohlavní styk, při prvním sexuálním styku dochází k jejímu nevratnému poškození. Důvody pro její obnovení bývají: Obnova panenské blány u žen po znásilnění, v některých kulturách je důvodem pro hymenoplastiku náboženství či jiné předsudky, méně často jde o přání ženy po úraze. Nejčastěji se ovšem výkon provádí u žen, které začínající intimní život s novým mužem. Zákrok není omezen věkem. Dnešní plastická gynekologie provádí tuto operaci v celkové anestézii, nejmodernější technikou a za nejpřísnějších hygienických podmínek.

Před výkonem:

Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, jestli jste schopna výkonu v celkové anestezii, kterou musíte vzít s sebou k operaci.

Vlastní výkon:

Výkon se provádí v celkové anestezii, přičemž trvá asi 40 minut. U starších žen jde o poměrně složitou úpravou sliznice poševního vchodu  někdy za použití techniky posunu tkání. U žen, které ještě nerodily a které mají zachovány zbytky hymenu, je rekonstrukce o něco jednodušší. Používá se vstřebatelných stehů, které nedráždí sliznice a citlivou kůži kolem operačního pole. Pokud je pacientka schopna se na delší dobu vzdát sexu, stav se natolik stabilizuje a operovaná sliznice zpevní, že je pak schopna znovu prožít všechny pocity jako při prvním styku. 

Po výkonu:

Po výkonu je nutné několik hodin odpočívat na lůžku. Po zbytek dne pacientka nesmí řídit motorové vozidlo a vykonávat aktivity vyžadující zvýšenou pozornost. V některých případech je nutné po výkonu podávat léky proti bolesti. Doporučuje se několik týdnů vynechat pohlavní styk.

Komplikace:

Komplikace hymenoplastiky jsou prakticky jen komplikace spojené s anestézií, ev. s infekcí operačního pole.