Kyretáž hrdla a těla děložního
Kyretáž neboli výškrab hrdla a těla děložního slouží ke stanovení příčiny a současně k odstranění příznaků onemocnění. Nejčastěji se provádí při hormonálních poruchách, odumřelém těhotenství, samovolném potratu, zánětu dělohy či zhoubném či nezhoubném nádorovém onemocnění. Tkáň získanou výškrabem je možno odeslat na další vyšetření.
Před výkonem:
Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, jestli jste schopna výkonu v celkové anestezii, kterou musíte vzít s sebou k operaci.
Vlastní výkon:
Operace se provádí v celkové narkóze a trvá zhruba 15 minut. K dutině děložní se přistupuje přes pochvu, před výškrabem je nutno rozšířit hrdlo děložní. Sliznice děložní je vyškrabána tenkým kovovým nástrojem (kyretou) nebo je odsáta.
Omezení po výkonu:
Vzhledem k charakteru výkonu (poševní přístup) je po výkonu nutné dodržovat určitá doporučení k zabránění rozvoje krvácení či infekce. Jde hlavně o zvýšenou hygienu (časté sprchování, nikoliv však koupele), vyvarování se zvýšené fyzické námahy a pohlavního styku po dobu 2-3 týdnů. Kontrola po výkonu se provádí většinou za 2 týdny, obnovení menstruace lze očekávat zhruba za 4 - 6 týdnů po výkonu. Pokud Vás po výkonu bude bolet v podbřišku, budete silně krvácet, budete mít horečku nebo budete-li mít pocit, že není něco v pořádku, neprodleně se obraťte na svého lékaře.
Komplikace:
Žádný lékař nemůže zaručit naprostý úspěch svojí léčby a její absolutní bezrizikovost. Všeobecná rizika lékařských výkonů, jako trombózy, embolie či poranění sousedních orgánů, nervů a cév jsou u kyretáží velice vzácné. Totéž platí i pro infekce dutiny děložní, krvácení a bolestivost. Jen ve velmi vzácných případech (např. při krváceni do dutiny břišní) je potřebné otevřít dutinu břišní, ošetřit poranění a někdy dokonce vyoperovat dělohu.