Úvodní stránka » Operace Bartholiniho žlaz

Operace Bartholiniho žláz

Velká předsíňová žláza (žláza Bartholiniho) je žláza, která zvlhčuje předsíň a vchod poševní. Je umístěna v zadní části velkých stydkých pysků na okraji poševního vchodu. Zánět Bartholiniho žlázy (bartholinitida) postihuje většinou mladší, sexuálně aktivní ženy. Začíná jako zánět vývodu žlázy po vniknutí mikroorganismů z pochvy. Stěna vývodu žlázy zduří, vývod se uzavře, obsah žlázy stagnuje uvnitř a posléze se zanítí, čímž vznikne absces Bartholiniho žlázy. Pokud v této fázi onemocnění není zahájena adekvátní léčba, může dojít k šíření abscesu i do okolí a ke vzniku retenční cysty.

Projevy a možnosti terapie:

Bartholinitida se projevuje zhoršující se bolestí v oblasti genitálu, hmatným zduřením žlázy a otokem. Žena nemůže sedět, obtížně chodí. V první fázi onemocnění stačí konzervativní terapie (klid, obklady, antibiotika, analgetika), pokud se ale onemocnění dál rozvíjí, je nutné chirurgické řešení.

Průběh chirurgického řešení:

V případě, že je nutno absces Bartholiniho žlázy řešit operačně, lze buď po naříznutí kůže vypustit hnisavý obsah (tento zákrok s sebou ale nese riziko opakování zánětu) nebo žlázu celou odstranit. V takovém případě se v narkóze skalpelem nařízne povrch kůže, odsaje se obsah abscesu a následně se do žlázy zavede tyčinka z AgNO3 na 48 hodin. Ta zničí zbývající tkáň žlázy a poté se již jen odstraní svraštělé pouzdro žlázy. Oba zákroky se provádí v celkové anestezii a žena pocítí úlevu ihned po zákroku.

Před výkonem:

Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, jestli jste schopna výkonu v celkové anestezii, kterou musíte vzít s sebou k operaci.

Vlastní výkon:

Operace Bartholiniho žlázy se provádí v celkové anestezii, v gynekologické poloze. Podrobnosti jednotlivých zákroků byly již uvedeny výše.

Po výkonu:

Je-li pooperační průběh bez komplikací, může být pacientka večer po zákroku propuštěna domů. Kontrolu je vhodné provést obvykle za 1–2 týdny, při potížích pochopitelně ihned.