Úvodní stránka » Revize dutiny děložní

Revize dutiny děložní

Revize dutiny děložní je odstranění tkání z dutiny děložní a její vyčištění. Provádí se ze závažných zdravotních důvodů v souvislosti s těhotenstvím (krvácení z dutiny děložní, zmlklé nevyvíjející se těhotenství, neúplný spontánní potrat). Pokud je revize dutiny děložní indikována, nemá léčebnou alternativu.

Před výkonem:

Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, jestli jste schopna výkonu v celkové anestezii, kterou musíte vzít s sebou k operaci.

Vlastní výkon:

Operace se provádí v celkové narkóze a trvá zhruba 15-20 minut. K dutině děložní se přistupuje přes pochvu po dilataci děložního hrdla. Obsah dutiny děložní je odstraněn odsátím podtlakovou savkou a/nebo speciálním kovovým nástrojem - kyretou. V 10. a vyšším týdnu těhotenství je plodové vejce již objemné a nelze jej odstranit odsátím, v takovém případě je potřeba těhotenství ukončit pomocí potratových kleští a kyrety.

Omezení po výkonu:

Vzhledem k charakteru výkonu (poševní přístup) je po výkonu nutné dodržovat určitá doporučení k zabránění rozvoje krvácení či infekce. Jde hlavně o zvýšenou hygienu (časté sprchování, nikoliv však koupele), vyvarování se zvýšené fyzické námahy a pohlavního styku po dobu 2-3 týdnů. Kontrola po výkonu se provádí většinou za 2 týdny, obnovení menstruace lze očekávat zhruba za 4 - 6 týdnů po výkonu.

Komplikace:

U revize dutiny děložní jsou komplikace vzácné. Nejčastěji jde o běžné komplikace operačních výkonů, např. krvácení, trombózu, embolii či infekci dutiny děložní.