Úvodní stránka » Klimakterium

Konzultace v období klimakteria

Klimakterium (menopauza) je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků. Tím se snižuje přirozená tvorba hormonů estrogenu a progesteronu a zastavuje se menstruační cyklus. U většiny žen klimakterium přichází zhruba mezi 45. až 50. rokem věku, jsou ovšem známy i výrazné odchylky oběma směry. Začátek menopauzy je individuální a závislý na řadě faktorů genetických, rasových, geografických. Dochází ke slábnutí a zkracování menstruace, která stává se nepravidelná až postupně vymizí úplně.

Projevy klimakteria:

Klimakterium je často doprovázeno řadou (někdy velmi nepříjemných) projevů a zdravotních problémů. Nejčastější jsou návaly horka s pocením, zvýšené pocení obecně, poruchy spánku (nespavost), změny nálad, deprese, nesoustředěnost, závratě. V důsledku nedostatku estrogenu dochází k úbytku vody v pokožce, tedy ke zvýšené tvorbě vrásek a zrychlenému stárnutí pokožky. Závažné jsou zdravotní potíže – může vzniknout osteoporóza, ženy mají sklon k nadváze, vysokému krevnímu tlaku a zvýšeným hodnotám cholesterolu. Z toho plyne zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění; objevuje se močová inkontinence se zvýšeným rizikem zánětu močových cest. U žen po chirurgickém odstranění vaječníků se tyto příznaky mohou objevit náhle a dramaticky, protože hormonální hladiny v tomto případě neklesají postupně, ale rychle a razantně. Čím mladší žena takovou operaci podstoupí, tím mohou být potíže výraznější.

Léčba:

K potlačení těchto příznaků se používají léky, které dodávají organismu chybějící hormony (estrogen). Může jít o preparáty přírodní, šetrnější a méně účinné, které obsahují fytoestrogeny (rostlinné hormony), nebo o preparáty syntetické, tzv. hormonální substituční terapie (tabletky, náplasti, injekce, transdermální či vaginální aplikace). Ty příznaky většinou potlačují spolehlivě, nejsou ale vhodné pro všechny ženy (zátěž pro játra, zvýšení tlaku, po prodělaném infarktu, po karcinomu prsu či endometria). Mnohdy je potřeba vyzkoušet více preparátů, než si žena najde ten, který jí nejlépe vyhovuje